CTVPS00RF-19-11P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTVPS00RF-19-11P
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 11POS GOLD CRIMP
Stock
89
In Stock :
89
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Total Number of Contacts :
11
Orientation :
N (Normal)
Termination :
Crimp
REACH SVHC :
Unknown
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Contact Material :
COPPER ALLOY
DIN Conformance :
No
HTS Code :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Additional Feature :
STANDARD: MIL-C-38999, COMPATIBLE CONTACT: 10-251415-165
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Mounting Feature :
Flange
Packaging :
Bulk
Insert Material :
Thermoplastic
Backshell Type :
Solid
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mounting Type :
Panel Mount
Radiation Hardening :
No
MIL Conformance :
yes
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Material :
Composite
Empty Shell :
yes
IEC Conformance :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Finish :
Electroless Nickel
Published :
2004
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Body Plating :
Electroless Nickel
Factory Lead Time :
16 Weeks
Gender :
FEMALE
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Color :
Silver
Fastening Type :
Threaded
ECCN Code :
EAR99
Shielding :
Shielded
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ratings :
Environment Resistant
Filter Feature :
Number of Positions :
11
Mixed Contacts :
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Size - Insert :
19-11
Datasheets
CTVPS00RF-19-11P
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Threaded
CTVPS00RF-19-11P Overview
CTVPS00RF-19-11P Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTVPS00RF-19-11P Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTVPS00RF-19-11P Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER