CTVPS00RF-19-11JN
Mfr.Part #
CTVPS00RF-19-11JN
Description
CONN RCPT FMALE 11POS GOLD CRIMP
Stock
37
In Stock :
37
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Published :
2001
Feature :
Threaded
Contact Finish - Mating :
ROHS3 Compliant
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Number of Pins :
11
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Applications :
Aviation, Marine, Military
Max Operating Temperature :
200°C
Number of Positions :
11
Color :
Panel Mount
Mount :
Flanges, Panel
Shell Size - Insert :
19-11
Ratings :
Environment Resistant
Termination :
Bulk
Min Operating Temperature :
-65°C
1 (Unlimited)
Insert Material :
Thermoplastic
Orientation :
N (Normal)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
CTVPS00RF-19-11JN
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Threaded
CTVPS00RF-19-11JN Overview
This product is packaged in a Receptacle, Female Sockets cartonThis device's mounting type is Panel Mount.It's packaged in a Bulk case.MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series product.You'll find 11 pins on the device.The best time to use this device is when the temperature is below 200°C.It has to be at least -65°C degrees to work.Its Shielded feature makes it more powerful in a number of ways.Flanges, Panel is mounting the part.Running in -65°C~200°C Operating Temperature.
CTVPS00RF-19-11JN Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTVPS00RF-19-11JN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTVPS00RF-19-11JN Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER