CTVPS00RF-19-11HA-LC
Mfr.Part #
CTVPS00RF-19-11HA-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 11POS PNL MT
Stock
5
In Stock :
5
Product Category :
Circular Connector Housings
Published :
2012
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Shape :
Circular
Threaded
Type :
For Male Pins
Filter Feature :
yes
Total Number of Contacts :
11
Orientation :
A
Shell Finish :
Electroless Nickel
Housing Color :
Composite
Empty Shell :
yes
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Connector Type :
Receptacle Housing
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Gender :
FEMALE
IEC Conformance :
No
1 (Unlimited)
Reach Compliance Code :
Unknown
Contact Type :
Environment Resistant
Note :
Contacts Not Included
HTS Code :
Number of Positions :
11
Shell Size - Insert :
19-11
Contact Size :
16
Factory Lead Time :
12 Weeks
MIL Conformance :
DIN Conformance :
No
Shielding :
Shielded
Receptacle Housing Composite Panel Mount Electroless Nickel 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
CTVPS00RF-19-11HA-LC Overview
CTVPS00RF-19-11HA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTVPS00RF-19-11HA-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTVPS00RF-19-11HA-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT