CTVPS00RF-17-26PB-LC
Mfr.Part #
CTVPS00RF-17-26PB-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 26POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Size - Insert :
Note :
Contacts Not Included
Filter Feature :
No
Orientation :
B
Gender :
FEMALE
ECCN Code :
EAR99
MIL Conformance :
yes
DIN Conformance :
No
Fastening Type :
Threaded
Contact Shape :
Circular
Number of Positions :
26
Environment Resistant
IEC Conformance :
Electroless Nickel
Total Number of Contacts :
26
Reach Compliance Code :
Unknown
Operating Temperature :
-65°C~200°C
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Type :
Gold
Empty Shell :
yes
Housing Color :
Silver
Connector Type :
Receptacle Housing
Composite
Type :
For Male Pins
Mounting Feature :
Flange
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Size :
20
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Receptacle Housing Composite Panel Mount Electroless Nickel 26 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
CTVPS00RF-17-26PB-LC Overview
CTVPS00RF-17-26PB-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTVPS00RF-17-26PB-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTVPS00RF-17-26PB-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT