CTVPS00RF-15-19S (LC)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTVPS00RF-15-19S (LC)
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
MIL-DTL-38999 TV,CTV, TRISTART
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Housing Color :
Silver
IEC Conformance :
No
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
MIL Conformance :
yes
Mount :
Wall
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Filter Feature :
yes
Contact Plating :
Gold
Shielding :
Shielded
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Bulk
Type :
For Female Sockets
Connector Type :
Receptacle Housing
Fastening Type :
Threaded
Option :
GENERAL PURPOSE
Number of Positions :
19
Body Plating :
Electroless Nickel
Contact Type :
Crimp
Shell Size - Insert :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Finish :
Electroless Nickel
Contact Size :
20
Total Number of Contacts :
19
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mounting Type :
Panel Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Gender :
FEMALE
Note :
Contacts Not Included
Plating :
Empty Shell :
Mounting Feature :
Flange
Shell Material :
Composite
Depth :
31.3mm
Orientation :
N (Normal)
ECCN Code :
EAR99
Length :
32.69mm
Contact Shape :
Circular
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Published :
Factory Lead Time :
12 Weeks
REACH SVHC :
No SVHC
Operating Temperature :
-65°C~200°C
DIN Conformance :
Receptacle Housing Composite Panel Mount Electroless Nickel 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
CTVPS00RF-15-19S-LC Overview
CTVPS00RF-15-19S-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTVPS00RF-15-19S-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTVPS00RF-15-19S-LC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT