CTVPS00RF-15-18SE-LC
Mfr.Part #
CTVPS00RF-15-18SE-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 18POS PNL MT
Environment Resistant
Contact Plating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~200°C
No
Published :
Orientation :
E
Total Number of Contacts :
18
Type :
For Female Sockets
Number of Positions :
18
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Size :
20
Threaded
Receptacle Housing Composite Panel Mount Electroless Nickel 18 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
CTVPS00RF-15-18SE-LC Overview
CTVPS00RF-15-18SE-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTVPS00RF-15-18SE-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTVPS00RF-15-18SE-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT