CTVPS00RF-15-18PA-LC
Mfr.Part #
CTVPS00RF-15-18PA-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 18POS PNL MT
Stock
116
In Stock :
116
Orientation :
A
Shell Size - Insert :
15-18
Number of Positions :
18
Type :
For Male Pins
Total Number of Contacts :
18
Contact Size :
20
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Filter Feature :
Receptacle Housing Composite Panel Mount Electroless Nickel 18 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
CTVPS00RF-15-18PA-LC Overview
CTVPS00RF-15-18PA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTVPS00RF-15-18PA-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTVPS00RF-15-18PA-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT