CTVPS00RF-15-18HC-LC
Mfr.Part #
CTVPS00RF-15-18HC-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 18POS PNL MT
Stock
7
In Stock :
7
Orientation :
C
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Option :
GENERAL PURPOSE
Total Number of Contacts :
18
Type :
For Male Pins
Number of Positions :
18
Contact Plating :
Gold
Shell Size - Insert :
15-18
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Unknown
Factory Lead Time :
12 Weeks
Published :
2006
Contact Size :
20
Receptacle Housing Composite Panel Mount Electroless Nickel 18 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
CTVPS00RF-15-18HC-LC Overview
CTVPS00RF-15-18HC-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTVPS00RF-15-18HC-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTVPS00RF-15-18HC-LC Circular Connectors applications.
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT