CTVPS00RF-15-15JB-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTVPS00RF-15-15JB-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG FMALE 15POS PNL MT
Stock
180
In Stock :
180
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Fastening Type :
Threaded
Filter Feature :
yes
Published :
2006
Contact Type :
Crimp
Option :
GENERAL PURPOSE
Shielding :
Shielded
Type :
For Female Sockets
Housing Color :
Silver
Total Number of Contacts :
15
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Panel Mount
Reach Compliance Code :
Unknown
ECCN Code :
EAR99
Number of Positions :
15
DIN Conformance :
No
Orientation :
B
Shell Finish :
Electroless Nickel
Note :
Contacts Not Included
HTS Code :
MIL Conformance :
yes
Mounting Feature :
Flange
IEC Conformance :
No
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Size :
Empty Shell :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Shape :
Circular
Shell Size - Insert :
15-15
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Plating :
Gold
Packaging :
Bulk
Shell Material :
Composite
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Receptacle Housing Composite Panel Mount Electroless Nickel 15 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
CTVPS00RF-15-15JB-LC Overview
CTVPS00RF-15-15JB-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTVPS00RF-15-15JB-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTVPS00RF-15-15JB-LC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT