CTVP00RW-25-61SA
Mfr.Part #
CTVP00RW-25-61SA
Description
CONN RCPT FMALE 61POS GOLD CRIMP
Stock
21
In Stock :
21
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions :
61
Fastening Type :
Threaded
Ratings :
Environment Resistant
IEC Conformance :
No
Shell Material :
Composite
Mixed Contacts :
No
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination :
Crimp
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
DIN Conformance :
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Finish - Mating :
Gold
Depth :
46.4mm
HTS Code :
Color :
Shell Size - Insert :
25-61
Empty Shell :
yes
Orientation :
A
Filter Feature :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Plating :
Cadmium
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Radiation Hardening :
Mounting Type :
Panel Mount
Insert Material :
Thermoplastic
Mounting Feature :
Flange
Backshell Type :
Solid
Length :
32.66mm
Published :
2013
Total Number of Contacts :
61
MIL Conformance :
yes
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Gender :
FEMALE
Factory Lead Time :
12 Weeks
Applications :
Aviation, Marine, Military
Datasheets
CTVP00RW-25-61SA
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount 61 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
CTVP00RW-25-61SA Overview
CTVP00RW-25-61SA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTVP00RW-25-61SA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTVP00RW-25-61SA Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER