CTVP00RW-25-61PC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTVP00RW-25-61PC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 61POS GOLD CRIMP
Stock
18
In Stock :
18
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Material :
Composite
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Finish - Mating :
Gold
DIN Conformance :
No
Number of Positions :
61
Mounting Feature :
Flange
Filter Feature :
No
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Termination :
Crimp
Mixed Contacts :
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Ratings :
Environment Resistant
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Material :
COPPER ALLOY
Gender :
FEMALE
Shielding :
Shielded
Empty Shell :
yes
Shell Size - Insert :
25-61
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Radiation Hardening :
Backshell Type :
Solid
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
5 Weeks
Mounting Type :
Panel Mount
Color :
Olive Drab
Total Number of Contacts :
61
Ingress Protection :
Environment Resistant
Published :
2013
IEC Conformance :
MIL Conformance :
yes
Fastening Type :
Threaded
Applications :
Aviation, Marine, Military
Orientation :
C
HTS Code :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
CTVP00RW-25-61PC
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount 61 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
CTVP00RW-25-61PC Overview
CTVP00RW-25-61PC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTVP00RW-25-61PC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTVP00RW-25-61PC Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER