CTVP00RW-25-43JA-LC
Mfr.Part #
CTVP00RW-25-43JA-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 43POS PNL MT
Stock
22
In Stock :
22
Product Category :
Circular Connector Housings
Number of Positions :
43
Contact Size :
Filter Feature :
yes
Housing Color :
Shell Size - Insert :
25-43
Mounting Feature :
Flange
Note :
Contacts Not Included
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Connector Type :
Receptacle Housing
Packaging :
Bulk
IEC Conformance :
No
Published :
2006
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Total Number of Contacts :
43
Ingress Protection :
Environment Resistant
MIL Conformance :
yes
Type :
For Female Sockets
Reach Compliance Code :
Unknown
Orientation :
A
Empty Shell :
Shielding :
Shielded
Contact Plating :
Gold
Contact Type :
Non-RoHS Compliant
DIN Conformance :
No
HTS Code :
Contact Shape :
Circular
Receptacle Housing Composite Panel Mount Cadmium 43 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
CTVP00RW-25-43JA-LC Overview
CTVP00RW-25-43JA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTVP00RW-25-43JA-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTVP00RW-25-43JA-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT