CTVP00RW-25-37A
Mfr.Part #
CTVP00RW-25-37A
Description
CONN RCPT HSNG MALE 37POS PNL MT
Stock
1
In Stock :
1
Product Category :
Circular Connector Housings
Type :
For Male Pins
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Type :
Shielded
ECCN Code :
EAR99
Published :
2013
Connector Type :
Receptacle Housing
Orientation :
N (Normal)
Shell Size - Insert :
25-37
Number of Positions :
37
Panel Mount
Reach Compliance Code :
Unknown
Shell Finish :
Cadmium
Note :
Contacts Not Included
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Flange
Contact Size :
16
HTS Code :
Contact Shape :
Circular
Housing Color :
Olive Drab
Datasheets
CTVP00RW-25-37A
Receptacle Housing Composite Panel Mount Cadmium 37 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
CTVP00RW-25-37A Overview
CTVP00RW-25-37A Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTVP00RW-25-37A Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTVP00RW-25-37A Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT