CTVP00RW-25-29AC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTVP00RW-25-29AC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSNG MALE 29POS PNL MT
Stock
49
In Stock :
49
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
ECCN Code :
EAR99
Contact Type :
Crimp
Contact Shape :
Circular
Connector Type :
Receptacle Housing
Packaging :
Bulk
Fastening Type :
Threaded
Shielding :
Shielded
HTS Code :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Positions :
29
Contact Plating :
Gold
Ingress Protection :
Environment Resistant
Orientation :
C
Note :
Contacts Not Included
Contact Size :
16
Housing Color :
Olive Drab
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Material :
Composite
Shell Finish :
Cadmium
Type :
For Male Pins
Mounting Feature :
Flange
Shell Size - Insert :
25-29
Reach Compliance Code :
Unknown
Mounting Type :
Panel Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Published :
2013
Datasheets
CTVP00RW-25-29AC
Receptacle Housing Composite Panel Mount Cadmium 29 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
CTVP00RW-25-29AC Overview
CTVP00RW-25-29AC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTVP00RW-25-29AC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTVP00RW-25-29AC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT