CTVP00RW-25-19A
Mfr.Part #
CTVP00RW-25-19A
Description
CONN RCPT HSNG MALE 19POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Orientation :
N (Normal)
Shell Finish :
Cadmium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Material :
Composite
Contact Shape :
Circular
Note :
Contacts Not Included
Number of Positions :
19
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Size - Insert :
Type :
For Male Pins
Non-RoHS Compliant
Housing Color :
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Type :
Crimp
Contact Size :
12
Datasheets
CTVP00RW-25-19A
Receptacle Housing Composite Panel Mount Cadmium 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
CTVP00RW-25-19A Overview
CTVP00RW-25-19A Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTVP00RW-25-19A Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTVP00RW-25-19A Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT