CTVP00RW-25-187SC
Mfr.Part #
CTVP00RW-25-187SC
Description
CONN RCPT FMALE 187P GOLD CRIMP
Stock
19
In Stock :
19
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination :
Orientation :
C
Fastening Type :
Threaded
Mount :
Flanges, Panel
Published :
2014
Panel Mount
Applications :
Military
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Ingress Protection :
Environment Resistant
Ratings :
Environment Resistant
Color :
Shell Size - Insert :
25-187
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Material :
Composite
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions :
187
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Datasheets
CTVP00RW-25-187SC
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount 187 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
CTVP00RW-25-187SC Overview
CTVP00RW-25-187SC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD series
CTVP00RW-25-187SC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTVP00RW-25-187SC Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER