CTVP00RW-25-11PD
Mfr.Part #
CTVP00RW-25-11PD
Description
CONN RCPT MALE 11POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Option :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Flanges, Panel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Empty Shell :
yes
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Mounting Feature :
Flange
Contact Finish - Mating :
Gold
IEC Conformance :
No
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Number of Pins :
10
Applications :
Aviation, Marine, Military
Ratings :
Unknown
Total Number of Contacts :
11
Filter Feature :
No
Contact Gender :
Male
Gender :
FEMALE
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mixed Contacts :
yes
Number of Positions :
11 (2 + 9 Power)
HTS Code :
Plating :
Cadmium
Environment Resistant
Termination :
Orientation :
D
Panel Mount
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Size - Insert :
Color :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
DIN Conformance :
Contact Material :
COPPER ALLOY
MIL Conformance :
Datasheets
CTVP00RW-25-11PD
CTVP00RW-25-11PD Overview
Packaging is in the form of Receptacle, Male Pins.This device has a Panel Mount mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.There are 10 pins on the device.There is a mounting hole at Flanges, Panel.Devices operate at -65°C~175°C operating temperatures.
CTVP00RW-25-11PD Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTVP00RW-25-11PD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTVP00RW-25-11PD Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER