CTVP00RW-25-11BB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTVP00RW-25-11BB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG FMALE 11POS PNL MT
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Connector Type :
Receptacle Housing
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Orientation :
B
Contact Size :
20 2 10 Power 9
Contact Type :
Crimp
Fastening Type :
Threaded
Shell Finish :
Cadmium
Shell Size - Insert :
25-11
Shielding :
Shielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Note :
Contacts Not Included
Type :
For Female Sockets
Gender :
FEMALE
Mounting Type :
Panel Mount
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Positions :
11 (2 + 9 Power)
Contact Shape :
Circular
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Contact Plating :
Gold
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mounting Feature :
Flange
HTS Code :
Published :
2013
Number of Pins :
11
Housing Color :
Olive Drab
Reach Compliance Code :
Unknown
Shell Material :
Composite
Datasheets
CTVP00RW-25-11BB
CTVP00RW-25-11BB Overview
It comes in Receptacle Housing packaging.The device's mounting type is Panel Mount.In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series of products.This part shares lots of benefits with other For Female Sockets products.The device is equipped with 11 pins.
CTVP00RW-25-11BB Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTVP00RW-25-11BB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTVP00RW-25-11BB Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT