CTVP00RW-25-11B
Mfr.Part #
CTVP00RW-25-11B
Description
CONN RCPT HSG FMALE 11POS PNL MT
Stock
1
In Stock :
1
Product Category :
Circular Connector Housings
Number of Pins :
11
Contact Size :
20 2 10 Power 9
Contact Shape :
Circular
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Housing Color :
Olive Drab
Shell Size - Insert :
25-11
Published :
2013
Contact Type :
Crimp
Number of Positions :
11 (2 + 9 Power)
Shielding :
Shielded
Factory Lead Time :
5 Weeks
Reach Compliance Code :
Unknown
Orientation :
C
Connector Type :
Receptacle Housing
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Type :
For Female Sockets
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Note :
Contacts Not Included
Threaded
Gender :
FEMALE
Shell Finish :
Cadmium
Contact Plating :
Datasheets
CTVP00RW-25-11B
CTVP00RW-25-11BC Overview
CTVP00RW-25-11BC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTVP00RW-25-11BC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTVP00RW-25-11BC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT