CTVP00RW-23-21PC
Mfr.Part #
CTVP00RW-23-21PC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 21POS GOLD CRIMP
Stock
78
In Stock :
78
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish - Mating :
Gold
IEC Conformance :
No
ECCN Code :
EAR99
Shell Size - Insert :
23-21
Contact Material :
COPPER ALLOY
Filter Feature :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Material :
Composite
Factory Lead Time :
12 Weeks
Reach Compliance Code :
Unknown
MIL Conformance :
yes
Published :
2001
HTS Code :
Fastening Type :
Threaded
Mounting Feature :
Flange
Orientation :
C
Ingress Protection :
Environment Resistant
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shielding :
Shielded
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Total Number of Contacts :
21
Number of Pins :
16
Ratings :
Environment Resistant
Backshell Type :
Solid
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
21
Color :
Olive Drab
Mounting Type :
Panel Mount
Empty Shell :
yes
DIN Conformance :
Mixed Contacts :
Packaging :
Bulk
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mount :
Flanges, Panel
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Termination :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
CTVP00RW-23-21PC
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
CTVP00RW-23-21PC Overview
The packaging contains Receptacle, Male Pins.There is a Panel Mount mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV belongs to the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.A 16 pin is provided on the device.There is a Flanges, Panel mount on the part.This device operates at a temperature of -65°C~175°C.
CTVP00RW-23-21PC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTVP00RW-23-21PC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTVP00RW-23-21PC Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER