CTVP00RW-21-41P
Mfr.Part #
CTVP00RW-21-41P
Description
CONN RCPT MALE 41POS GOLD CRIMP
Stock
175
In Stock :
175
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Positions :
41
Insert Material :
Thermoplastic
Termination :
Crimp
ECCN Code :
EAR99
Panel Mount
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mounting Feature :
Flange
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Color :
Olive Drab
DIN Conformance :
No
Shell Material :
Composite
Total Number of Contacts :
41
Mixed Contacts :
No
Filter Feature :
yes
Factory Lead Time :
16 Weeks
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Packaging :
Bulk
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Orientation :
N (Normal)
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
IEC Conformance :
Published :
2006
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Ratings :
Non-RoHS Compliant
Backshell Type :
Solid
Gender :
FEMALE
MIL Conformance :
yes
HTS Code :
Additional Feature :
TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Radiation Hardening :
Fastening Type :
Threaded
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Size - Insert :
21-41
Empty Shell :
Contact Material :
COPPER ALLOY
REACH SVHC :
No SVHC
Applications :
Aviation, Marine, Military
Datasheets
CTVP00RW-21-41P
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
CTVP00RW-21-41P Overview
CTVP00RW-21-41P Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTVP00RW-21-41P Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTVP00RW-21-41P Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER