CTVP00RW-21-39B
Mfr.Part #
CTVP00RW-21-39B
Description
CONN RCPT HSG FMALE 39POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Connector Type :
Receptacle Housing
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Shape :
Circular
Orientation :
B
Shell Size - Insert :
Contact Size :
Contact Plating :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Type :
For Female Sockets
Reach Compliance Code :
Unknown
Number of Positions :
39
Note :
Contacts Not Included
Shell Finish :
Cadmium
ECCN Code :
EAR99
Flange
Contact Type :
Crimp
Housing Color :
Datasheets
CTVP00RW-21-39B
Receptacle Housing Composite Panel Mount Cadmium 39 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
CTVP00RW-21-39BB Overview
CTVP00RW-21-39BB Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTVP00RW-21-39BB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTVP00RW-21-39BB Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT