CTVP00RW-21-16BA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTVP00RW-21-16BA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG FMALE 16POS PNL MT
Stock
30
In Stock :
30
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Shape :
Circular
Shell Finish :
Cadmium
Number of Positions :
16
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Published :
2013
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Fastening Type :
Threaded
HTS Code :
Orientation :
A
Note :
Contacts Not Included
Housing Color :
Olive Drab
Packaging :
Bulk
Contact Type :
Crimp
Mounting Type :
Panel Mount
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size - Insert :
21-16
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Gender :
FEMALE
Mounting Feature :
Flange
Shielding :
Shielded
Type :
For Female Sockets
Reach Compliance Code :
Unknown
Contact Plating :
Gold
Connector Type :
Receptacle Housing
Ingress Protection :
Environment Resistant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Material :
Composite
Datasheets
CTVP00RW-21-16BA
Receptacle Housing Composite Panel Mount Cadmium 16 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
CTVP00RW-21-16BA Overview
CTVP00RW-21-16BA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTVP00RW-21-16BA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTVP00RW-21-16BA Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT