CTVP00RW-21-11PC-LC
Mfr.Part #
CTVP00RW-21-11PC-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 11POS PNL MT
Stock
1
In Stock :
1
Product Category :
Circular Connector Housings
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Option :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Bulk
IEC Conformance :
No
Contact Plating :
Gold
Type :
For Male Pins
Fastening Type :
Threaded
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Shape :
Circular
DIN Conformance :
No
Published :
2006
Mounting Type :
Panel Mount
HTS Code :
Number of Positions :
11
Shielding :
Shielded
Filter Feature :
Connector Type :
Receptacle Housing
Gender :
FEMALE
Contact Type :
Environment Resistant
Contact Size :
12
Shell Material :
Composite
Housing Color :
Orientation :
C
MIL Conformance :
yes
Reach Compliance Code :
Unknown
Empty Shell :
yes
Shell Finish :
Cadmium
Factory Lead Time :
12 Weeks
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Total Number of Contacts :
11
Shell Size - Insert :
21-11
Mounting Feature :
Flange
Note :
Contacts Not Included
Receptacle Housing Composite Panel Mount Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
CTVP00RW-21-11PC-LC Overview
CTVP00RW-21-11PC-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTVP00RW-21-11PC-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTVP00RW-21-11PC-LC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT