CTVP00RW-21-11AB
Mfr.Part #
CTVP00RW-21-11AB
Description
CONN RCPT HSNG MALE 11POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Note :
Contacts Not Included
Connector Type :
Receptacle Housing
Orientation :
B
Bulk
Contact Type :
Crimp
HTS Code :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Gender :
FEMALE
Reach Compliance Code :
Unknown
Contact Shape :
Circular
Shell Finish :
Cadmium
Contact Plating :
Gold
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Type :
For Male Pins
Published :
Shell Size - Insert :
Contact Size :
12
Housing Color :
Olive Drab
ECCN Code :
EAR99
Number of Positions :
11
Datasheets
CTVP00RW-21-11AB
Receptacle Housing Composite Panel Mount Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
CTVP00RW-21-11AB Overview
CTVP00RW-21-11AB Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTVP00RW-21-11AB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTVP00RW-21-11AB Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT