CTVP00RW-19-32S-LC
Mfr.Part #
CTVP00RW-19-32S-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 32POS PNL MT
Stock
56
In Stock :
56
Product Category :
Circular Connector Housings
DIN Conformance :
No
Orientation :
N (Normal)
Shell Size - Insert :
19-32
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Contact Shape :
Circular
Contact Size :
20
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Wall
Type :
For Female Sockets
Contact Type :
Bulk
Option :
GENERAL PURPOSE
Housing Color :
Olive Drab
Note :
Contacts Not Included
Connector Type :
Receptacle Housing
Gender :
FEMALE
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Positions :
32
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Factory Lead Time :
5 Weeks
Total Number of Contacts :
32
Shell Material :
Composite
MIL Conformance :
yes
Additional Feature :
TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999
Shell Finish :
Cadmium
IEC Conformance :
No
Filter Feature :
yes
Ingress Protection :
Environment Resistant
Radiation Hardening :
Empty Shell :
ECCN Code :
EAR99
Receptacle Housing Composite Panel Mount Cadmium 32 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
CTVP00RW-19-32S-LC Overview
CTVP00RW-19-32S-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTVP00RW-19-32S-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTVP00RW-19-32S-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT