CTVP00RW-19-18SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTVP00RW-19-18SA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 18POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
Mount :
Flanges, Panel
HTS Code :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Published :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mixed Contacts :
yes
Orientation :
A
Packaging :
Bulk
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shielding :
Shielded
Color :
Olive Drab
Filter Feature :
yes
Total Number of Contacts :
18
Backshell Type :
Solid
Contact Finish - Mating :
Gold
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Insert Material :
Thermoplastic
Mounting Feature :
Flange
Termination :
Crimp
Empty Shell :
Reach Compliance Code :
Unknown
DIN Conformance :
No
Shell Material :
Composite
Ratings :
Environment Resistant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Positions :
18 (14 + 4 Twinax)
MIL Conformance :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Fastening Type :
Threaded
Number of Pins :
18
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Applications :
Aviation, Marine, Military
IEC Conformance :
No
Mounting Type :
Panel Mount
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
CTVP00RW-19-18SA
CTVP00RW-19-18SA Overview
Packaging for this item is Receptacle, Female Sockets.There is a mounting type of Panel Mount for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.Devices with 18 pins are available.Flanges, Panel is used to mount the part.In this case, the device operates at -65°C~175°C Operating Temperature.
CTVP00RW-19-18SA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTVP00RW-19-18SA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTVP00RW-19-18SA Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER