CTVP00RW-19-18BD
Mfr.Part #
CTVP00RW-19-18BD
Description
CONN RCPT HSG FMALE 18POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Published :
HTS Code :
Non-RoHS Compliant
Contact Shape :
Circular
Flange
Contact Type :
Crimp
Reach Compliance Code :
Unknown
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
D
ECCN Code :
EAR99
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Finish :
Cadmium
Panel Mount
Contact Plating :
Gold
Contact Size :
22D 14 8 Twinax 4
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Housing Color :
Olive Drab
Connector Type :
Receptacle Housing
Type :
For Female Sockets
Number of Positions :
18 (14 + 4 Twinax)
Number of Pins :
18
Note :
Contacts Not Included
Datasheets
CTVP00RW-19-18BD
CTVP00RW-19-18BD Overview
CTVP00RW-19-18BD Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTVP00RW-19-18BD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTVP00RW-19-18BD Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT