CTVP00RW-17-73SA
Mfr.Part #
CTVP00RW-17-73SA
Description
CONN RCPT FMALE 73POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish - Mating :
Shielded
Termination :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Fastening Type :
Threaded
Color :
Bulk
Ratings :
Environment Resistant
Reach Compliance Code :
Unknown
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD
Applications :
Military
Published :
Number of Positions :
73
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Orientation :
A
Mount :
Flanges, Panel
Ingress Protection :
Environment Resistant
HTS Code :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
CTVP00RW-17-73SA
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount 73 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
CTVP00RW-17-73SA Overview
CTVP00RW-17-73SA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD series
CTVP00RW-17-73SA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTVP00RW-17-73SA Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER