CTVP00RW-17-26S
Mfr.Part #
CTVP00RW-17-26S
Description
CONN RCPT FMALE 26POS GOLD CRIMP
Stock
96
In Stock :
96
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Material :
COPPER ALLOY
Color :
Olive Drab
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Empty Shell :
yes
Filter Feature :
No
DIN Conformance :
No
Orientation :
N (Normal)
HTS Code :
MIL Conformance :
yes
Mounting Type :
Panel Mount
IEC Conformance :
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Applications :
Aviation, Marine, Military
Radiation Hardening :
Depth :
33.7mm
Insert Material :
Thermoplastic
Termination :
Crimp
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size - Insert :
17-26
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Option :
GENERAL PURPOSE
Total Number of Contacts :
26
Backshell Type :
Solid
Length :
32.69mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Number of Positions :
26
Plating :
Cadmium
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Mounting Feature :
Flange
Additional Feature :
STANDARD: MIL-C-38999, COMPATIBLE CONTACT: 10-497403-205
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
ECCN Code :
EAR99
Fastening Type :
Threaded
Mixed Contacts :
Shielding :
Shielded
Ratings :
Environment Resistant
Gender :
FEMALE
Datasheets
CTVP00RW-17-26S
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
CTVP00RW-17-26S Overview
CTVP00RW-17-26S Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTVP00RW-17-26S Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTVP00RW-17-26S Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER