CTVP00RW-15-19PB
Mfr.Part #
CTVP00RW-15-19PB
Description
CONN RCPT MALE 19POS GOLD CRIMP
Stock
5
In Stock :
5
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Pins :
20
Option :
GENERAL PURPOSE
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Reach Compliance Code :
Unknown
Empty Shell :
yes
Number of Positions :
19
Backshell Type :
Solid
Contact Material :
COPPER ALLOY
Published :
2001
Color :
Olive Drab
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
1 (Unlimited)
Filter Feature :
No
Mounting Feature :
Flange
DIN Conformance :
No
Threaded
MIL Conformance :
yes
Gender :
FEMALE
Shell Size - Insert :
15-19
Contact Finish - Mating :
Gold
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mixed Contacts :
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
IEC Conformance :
Total Number of Contacts :
19
Termination :
Shielded
Mount :
Flanges, Panel
Operating Temperature :
-65°C~175°C
ECCN Code :
EAR99
Ratings :
Environment Resistant
Orientation :
B
Datasheets
CTVP00RW-15-19PB
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
CTVP00RW-15-19PB Overview
The product is packaged in Receptacle, Male Pins.This device is mounted in the Panel Mount position.It has been determined that a Bulk case is necessary to package the product.There is a product in the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.A total of 20 pins are available on the device.Part Flanges, Panel is mounted to the part.As a result, the device runs at -65°C~175°C Operating Temperature.
CTVP00RW-15-19PB Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTVP00RW-15-19PB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTVP00RW-15-19PB Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER