CTVP00RW-15-19P-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTVP00RW-15-19P-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSNG MALE 19POS PNL MT
Stock
798
In Stock :
798
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
MIL Conformance :
yes
Total Number of Contacts :
19
Contact Plating :
Gold
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Contact Type :
Crimp
Filter Feature :
yes
Shell Material :
Composite
Mount :
Wall
Orientation :
N (Normal)
REACH SVHC :
No SVHC
Ingress Protection :
Environment Resistant
Number of Positions :
19
Mounting Feature :
Flange
Gender :
Receptacle
Shielding :
Shielded
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size - Insert :
15-19
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
2006
IEC Conformance :
No
Contact Shape :
Circular
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Size :
20
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Note :
Contacts Not Included
DIN Conformance :
No
Fastening Type :
Threaded
Radiation Hardening :
Connector Type :
Receptacle Housing
Additional Feature :
TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999
Type :
For Male Pins
Option :
GENERAL PURPOSE
Housing Color :
Olive Drab
Empty Shell :
Packaging :
Bulk
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Finish :
Cadmium
Factory Lead Time :
12 Weeks
Receptacle Housing Composite Panel Mount Cadmium 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
CTVP00RW-15-19P-LC Overview
CTVP00RW-15-19P-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTVP00RW-15-19P-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTVP00RW-15-19P-LC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT