CTVP00RW-15-18SC
Mfr.Part #
CTVP00RW-15-18SC
Description
CONN RCPT FMALE 18POS GOLD CRIMP
Stock
53
In Stock :
53
Product Category :
Circular Connector Assemblies
MIL Conformance :
yes
Total Number of Contacts :
18
Insert Material :
Thermoplastic
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Filter Feature :
No
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Reach Compliance Code :
Unknown
Mounting Feature :
Flange
Color :
Olive Drab
Shell Size - Insert :
15-18
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Type :
Panel Mount
Backshell Type :
Solid
Option :
GENERAL PURPOSE
Ingress Protection :
Environment Resistant
DIN Conformance :
No
Empty Shell :
yes
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
C
Termination :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mount :
Flanges, Panel
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Ratings :
Environment Resistant
Number of Positions :
18
Published :
2001
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Packaging :
Bulk
IEC Conformance :
Non-RoHS Compliant
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mixed Contacts :
Datasheets
CTVP00RW-15-18SC
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount 18 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
CTVP00RW-15-18SC Overview
CTVP00RW-15-18SC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTVP00RW-15-18SC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTVP00RW-15-18SC Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER