CTVP00RW-15-18BA
Mfr.Part #
CTVP00RW-15-18BA
Description
CONN RCPT HSG FMALE 18POS PNL MT
Stock
499
In Stock :
499
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Type :
Composite
Note :
Contacts Not Included
Orientation :
A
Shell Size - Insert :
15-18
Number of Positions :
18
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Housing Color :
Olive Drab
Factory Lead Time :
5 Weeks
Number of Pins :
18
Mounting Feature :
Flange
Type :
For Female Sockets
Connector Type :
Receptacle Housing
Published :
2013
Contact Shape :
Circular
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Finish :
Cadmium
Contact Plating :
Bulk
Contact Size :
20
Datasheets
CTVP00RW-15-18BA
Receptacle Housing Composite Panel Mount Cadmium 18 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
CTVP00RW-15-18BA Overview
Packaging is Receptacle Housing.Panel Mount is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series, it can be found in this category.In addition to its many benefits, this part is also compatible with other products of [0].It has 18 pins.
CTVP00RW-15-18BA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTVP00RW-15-18BA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTVP00RW-15-18BA Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT