CTVP00RW-13-32SD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTVP00RW-13-32SD
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 32POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Finish - Mating :
Gold
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Orientation :
D
Mounting Feature :
Flange
Factory Lead Time :
12 Weeks
Reach Compliance Code :
Unknown
Ingress Protection :
Environment Resistant
Gender :
FEMALE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ratings :
Environment Resistant
Applications :
Military
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD
Published :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Termination :
Crimp
Shell Material :
Composite
Color :
Olive Drab
Packaging :
Bulk
Shielding :
Shielded
Mounting Type :
Panel Mount
Mount :
Flanges, Panel
Number of Positions :
32
Fastening Type :
Threaded
Shell Size - Insert :
Datasheets
CTVP00RW-13-32SD
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
CTVP00RW-13-32SD Overview
CTVP00RW-13-32SD Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD series
CTVP00RW-13-32SD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTVP00RW-13-32SD Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER