CTVP00RW-13-32PE
Mfr.Part #
CTVP00RW-13-32PE
Description
CONN RCPT MALE 32POS GOLD CRIMP
1 (Unlimited)
HTS Code :
Reach Compliance Code :
Unknown
Color :
Olive Drab
Gender :
FEMALE
Termination :
Crimp
Number of Positions :
32
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mount :
Flanges, Panel
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Orientation :
E
Mounting Type :
Panel Mount
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Datasheets
CTVP00RW-13-32PE
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded
CTVP00RW-13-32PE Overview
CTVP00RW-13-32PE Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD series
CTVP00RW-13-32PE Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTVP00RW-13-32PE Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER