CTVP00RW-11-19SD-S2AD
Mfr.Part #
CTVP00RW-11-19SD-S2AD
Description
CONN RCPT FMALE 19POS GOLD SLDR
Composite
Max Operating Temperature :
175°C
Number of Pins :
19
Number of Positions :
19
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Military
Min Operating Temperature :
-65°C
Color :
Olive Drab
Feature :
Alignment Disc
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Termination :
Solder
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
D
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mount :
Flanges, Panel, Through Hole
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
COPPER ALLOY
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount, Through Hole 19 Positions Solder Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
CTVP00RW-11-19SD-S2AD Overview
The packaging contains Receptacle, Female Sockets.There is a Panel Mount, Through Hole mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD belongs to the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD Series.A 19 pin is provided on the device.Whenever the temperature is below 175°C, it's best.There is a minimum temperature requirement of [0°C] for this device.In many ways, it is more powerful due to its Alignment Disc feature.There is a Flanges, Panel, Through Hole mount on the part.This device operates at a temperature of -65°C~175°C.
CTVP00RW-11-19SD-S2AD Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD series
CTVP00RW-11-19SD-S2AD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTVP00RW-11-19SD-S2AD Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Control panels
  • Electrical substations
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER