CTVP00RF-21-121PE-P3AD
Mfr.Part #
CTVP00RF-21-121PE-P3AD
Description
CONN RCPT MALE 121POS GOLD SLDR
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Termination :
Solder
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Feature :
Alignment Disc
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Color :
Silver
Orientation :
E
Contact Finish - Mating :
Gold
Published :
Reach Compliance Code :
Unknown
Number of Positions :
121
Number of Pins :
23
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Flanges, Panel, Through Hole
Shell Finish :
Electroless Nickel
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount, Through Hole 121 Positions Solder Gold Electroless Nickel Bulk E Threaded
CTVP00RF-21-121PE-P3AD Overview
You'll get Receptacle, Male Pins packages.A Panel Mount, Through Hole mounting type is specified for the device.A Bulk case is used for packaging.The product belongs to the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD Series.It has 23 pins on the back of the device.A number of aspects of its Alignment Disc feature make it more powerful.By Flanges, Panel, Through Hole it's mounted.In this case, the device runs at -65°C~175°C Operating Temperature.
CTVP00RF-21-121PE-P3AD Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD series
CTVP00RF-21-121PE-P3AD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTVP00RF-21-121PE-P3AD Circular Connectors applications.
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER