CTVP00RF-21-121PE-P2AD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTVP00RF-21-121PE-P2AD
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 121POS GOLD SLDR
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size - Insert :
Termination :
Solder
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Feature :
Flange
Max Operating Temperature :
175°C
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Applications :
Military
Feature :
Alignment Disc
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Ingress Protection :
Environment Resistant
Ratings :
Environment Resistant
Number of Pins :
121
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Packaging :
Bulk
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mount :
Flanges, Panel, Through Hole
Contact Finish - Mating :
Gold
Min Operating Temperature :
-65°C
Shell Finish :
Electroless Nickel
Shielding :
Shielded
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD
Shell Material :
Composite
Contact Plating :
Gold
Color :
Silver
Orientation :
E
Fastening Type :
Threaded
Number of Positions :
121
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount, Through Hole 121 Positions Solder Gold Electroless Nickel Bulk E Threaded
CTVP00RF-21-121PE-P2AD Overview
You get it in Receptacle, Male Pins packaging.Mounting type Panel Mount, Through Hole is selected for the device.Packaged in a Bulk case.A member of the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD Series.A 121 pin is located on the device.Using it at a temperature below 175°C is ideal.A minimum temperature of -65°C is needed for this device.This feature renders it more powerful in a number of ways because of its Alignment Disc feature.There's a Flanges, Panel, Through Hole mount on the part.Device runs in -65°C~175°C operating temperature.
CTVP00RF-21-121PE-P2AD Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD series
CTVP00RF-21-121PE-P2AD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTVP00RF-21-121PE-P2AD Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER