CTVP00RF-21-121PD-P25
Mfr.Part #
CTVP00RF-21-121PD-P25
Description
CONN RCPT MALE 121POS GOLD SLDR
Number of Positions :
121
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Plating :
Gold
Orientation :
D
Shell Size - Insert :
Max Operating Temperature :
175°C
Gold
Feature :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Environment Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD
Number of Pins :
121
Fastening Type :
Threaded
Min Operating Temperature :
-65°C
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount, Through Hole 121 Positions Solder Gold Electroless Nickel Bulk D Threaded
CTVP00RF-21-121PD-P25 Overview
CTVP00RF-21-121PD-P25 Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD series
CTVP00RF-21-121PD-P25 Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTVP00RF-21-121PD-P25 Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER