CTVP00RF-19-88SB-S3
Mfr.Part #
CTVP00RF-19-88SB-S3
Description
CONN RCPT FMALE 88POS GOLD SLDR
Circular Connector Assemblies
Published :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Orientation :
B
Environment Resistant
Reach Compliance Code :
Unknown
Number of Positions :
88
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish - Mating :
Gold
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount, Through Hole 88 Positions Solder Gold Electroless Nickel Bulk B Threaded
CTVP00RF-19-88SB-S3 Overview
CTVP00RF-19-88SB-S3 Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD series
CTVP00RF-19-88SB-S3 Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTVP00RF-19-88SB-S3 Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER