CTVP00RF-17-73SE-S25
Mfr.Part #
CTVP00RF-17-73SE-S25
Description
CONN RCPT FMALE 73POS GOLD SLDR
Shielded
Reach Compliance Code :
Unknown
Environment Resistant
Published :
Orientation :
E
Number of Positions :
73
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Composite
Factory Lead Time :
5 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Silver
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount, Through Hole 73 Positions Solder Gold Electroless Nickel Bulk E Threaded
CTVP00RF-17-73SE-S25 Overview
CTVP00RF-17-73SE-S25 Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD series
CTVP00RF-17-73SE-S25 Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTVP00RF-17-73SE-S25 Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER