CTVP00RF-17-73SC-S2AD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTVP00RF-17-73SC-S2AD
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 73POS GOLD SLDR
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Fastening Type :
Threaded
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Contact Plating :
Gold
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Termination :
Solder
Min Operating Temperature :
-65°C
Ratings :
Environment Resistant
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Number of Pins :
73
Max Operating Temperature :
175°C
Color :
Silver
Shell Finish :
Electroless Nickel
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD
Number of Positions :
73
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mounting Feature :
Flange
Shell Size - Insert :
Shell Material :
Composite
Contact Finish - Mating :
Gold
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shielding :
Shielded
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Alignment Disc
Contact Material :
COPPER ALLOY
Orientation :
C
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mount :
Flanges, Panel, Through Hole
Applications :
Military
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount, Through Hole 73 Positions Solder Gold Electroless Nickel Bulk C Threaded
CTVP00RF-17-73SC-S2AD Overview
CTVP00RF-17-73SC-S2AD Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD series
CTVP00RF-17-73SC-S2AD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTVP00RF-17-73SC-S2AD Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER