CTVP00RF-17-73SA-S2AD
Mfr.Part #
CTVP00RF-17-73SA-S2AD
Description
CONN RCPT FMALE 73POS GOLD SLDR
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Max Operating Temperature :
175°C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Orientation :
A
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Plating :
Environment Resistant
Min Operating Temperature :
-65°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Pins :
Military
Feature :
Alignment Disc
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Bulk
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount, Through Hole 73 Positions Solder Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded
CTVP00RF-17-73SA-S2AD Overview
It comes in Receptacle, Female Sockets packaging.The device's mounting type is Panel Mount, Through Hole.In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD Series of products.The device is equipped with 73 pins.It's best to use it when the temperature is below 175°C.This device must operate at a minimum temperature of -65°C.Its Alignment Disc feature renders it more powerful in many ways.The part is mounted by Flanges, Panel, Through Hole.The device runs in -65°C~175°C Operating Temperature.
CTVP00RF-17-73SA-S2AD Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD series
CTVP00RF-17-73SA-S2AD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTVP00RF-17-73SA-S2AD Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER