CTVP00RF-17-73PE-P15
Mfr.Part #
CTVP00RF-17-73PE-P15
Description
CONN RCPT MALE 73POS GOLD SOLDER
Orientation :
E
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Plating :
Environment Resistant
Published :
Number of Pins :
23
Military
Min Operating Temperature :
-65°C
Environment Resistant
Feature :
Flange
Max Operating Temperature :
175°C
Shell Finish :
Electroless Nickel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount, Through Hole 73 Positions Solder Gold Electroless Nickel Bulk E Threaded
CTVP00RF-17-73PE-P15 Overview
CTVP00RF-17-73PE-P15 Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD series
CTVP00RF-17-73PE-P15 Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTVP00RF-17-73PE-P15 Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER