CTVP00RF-17-73PD-P35
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTVP00RF-17-73PD-P35
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 73POS GOLD SOLDER
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shielding :
Shielded
Number of Positions :
73
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD
Reach Compliance Code :
Unknown
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size - Insert :
Packaging :
Bulk
Shell Finish :
Electroless Nickel
Mount :
Flanges, Panel, Through Hole
Contact Finish - Mating :
Gold
Ratings :
Environment Resistant
Mounting Feature :
Flange
Shell Material :
Composite
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Material :
COPPER ALLOY
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
Military
Fastening Type :
Threaded
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Termination :
Solder
Orientation :
D
Color :
Silver
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount, Through Hole 73 Positions Solder Gold Electroless Nickel Bulk D Threaded
CTVP00RF-17-73PD-P35 Overview
CTVP00RF-17-73PD-P35 Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD series
CTVP00RF-17-73PD-P35 Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTVP00RF-17-73PD-P35 Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER