CTVP00RF-17-73PD-P25
Mfr.Part #
CTVP00RF-17-73PD-P25
Description
CONN RCPT MALE 73POS GOLD SOLDER
Electroless Nickel
Min Operating Temperature :
-65°C
Military
Number of Pins :
23
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Plating :
Number of Positions :
73
Feature :
Shielded
Orientation :
D
Max Operating Temperature :
175°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount, Through Hole 73 Positions Solder Gold Electroless Nickel Bulk D Threaded
CTVP00RF-17-73PD-P25 Overview
The packaging contains Receptacle, Male Pins.There is a Panel Mount, Through Hole mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD belongs to the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD Series.A 23 pin is provided on the device.Whenever the temperature is below 175°C, it's best.There is a minimum temperature requirement of [0°C] for this device.In many ways, it is more powerful due to its Shielded feature.There is a Flanges, Panel, Through Hole mount on the part.This device operates at a temperature of -65°C~175°C.
CTVP00RF-17-73PD-P25 Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD series
CTVP00RF-17-73PD-P25 Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTVP00RF-17-73PD-P25 Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER