CTVP00RF-17-73PB-P25AD
Mfr.Part #
CTVP00RF-17-73PB-P25AD
Description
CONN RCPT MALE 73POS GOLD SOLDER
Number of Positions :
73
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Termination :
Solder
Feature :
Alignment Disc
Contact Plating :
COPPER ALLOY
Min Operating Temperature :
-65°C
Orientation :
B
Flange
Number of Pins :
73
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Ingress Protection :
Environment Resistant
Max Operating Temperature :
175°C
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount, Through Hole 73 Positions Solder Gold Electroless Nickel Bulk B Threaded
CTVP00RF-17-73PB-P25AD Overview
Packaging is in the form of Receptacle, Male Pins.This device has a Panel Mount, Through Hole mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD Series.There are 73 pins on the device.If the temperature is below 175°C, it's best to use it.-65°C is the minimum temperature for this device.Several benefits come from the Alignment Disc feature.There is a mounting hole at Flanges, Panel, Through Hole.Devices operate at -65°C~175°C operating temperatures.
CTVP00RF-17-73PB-P25AD Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD series
CTVP00RF-17-73PB-P25AD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTVP00RF-17-73PB-P25AD Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER