CTVP00RF-15-55P-P35
Mfr.Part #
CTVP00RF-15-55P-P35
Description
CONN RCPT MALE 55POS GOLD SOLDER
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Orientation :
N (Normal)
COPPER ALLOY
Reach Compliance Code :
Unknown
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Color :
Silver
Published :
Number of Positions :
55
Shielded
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount, Through Hole 55 Positions Solder Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Threaded
CTVP00RF-15-55P-P35 Overview
CTVP00RF-15-55P-P35 Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD series
CTVP00RF-15-55P-P35 Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTVP00RF-15-55P-P35 Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER