CTVP00RF-13-32S-S2AD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTVP00RF-13-32S-S2AD
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 32POS GOLD SLDR
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ingress Protection :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mount :
Flanges, Panel, Through Hole
Min Operating Temperature :
-65°C
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Contact Plating :
Gold
Ratings :
Environment Resistant
Shell Material :
Composite
Termination :
Solder
Packaging :
Bulk
Applications :
Military
Color :
Silver
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Positions :
32
Number of Pins :
32
Max Operating Temperature :
175°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
N (Normal)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Size - Insert :
Fastening Type :
Threaded
Feature :
Alignment Disc
Shell Finish :
Electroless Nickel
Mounting Feature :
Flange
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shielding :
Shielded
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount, Through Hole 32 Positions Solder Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Threaded
CTVP00RF-13-32S-S2AD Overview
It comes in Receptacle, Female Sockets packaging.The device's mounting type is Panel Mount, Through Hole.In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD Series of products.The device is equipped with 32 pins.It's best to use it when the temperature is below 175°C.This device must operate at a minimum temperature of -65°C.Its Alignment Disc feature renders it more powerful in many ways.The part is mounted by Flanges, Panel, Through Hole.The device runs in -65°C~175°C Operating Temperature.
CTVP00RF-13-32S-S2AD Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD series
CTVP00RF-13-32S-S2AD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTVP00RF-13-32S-S2AD Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER